ولایت اروزگان

معرفى ولايت ارزگان

ارزگان که به نام هاى روزگان يا ارووزگان نيز مسمى گرديده از جمله ٣٤ ولايات افغانستان است که در جمله ولايات مرکزي نيز محسوب ميشود.ولایت ارزگان درجنوب با ولايت زابل و کندهار، در جنوب غرب با هلمند، در شمال با دايکندى و درشرق با ولايت غزنى همسرحد است . ولايت ارزگان بيشتر از ١٢،٥ هزار کيلومتر مربع مساحت دارد و يک ولايت نسبتا پس مانده افغانستان محسوب ميشود .٧٢در صد ساحات اين ولايت را کوههای بزرگ و کوچک تشکيل کرده و ٢١ درصد ديگر آن زمين هموار ميباشد .نفوس اين ولايت به اساس سرشمارى هاى سال ٢٠١١ ميلادى ٣٢٨ هزار تن تخمين شده است. برخى بيشتر باشندگان اين ولايت پشتون ها تشکيل کرده و يک تعداد هزاره نيز در آن سکونت دارند. قبيله هاى مهم پشتون ها در اين ولايت عبارت است پوپلزى ،اڅکزى، نورزى، بارکزى، الکوزى و درانى، اما يکتعداد کوچى هاى نيز در آن سکونت دارد.


Image

ارزگان و صنعت، فرهنگ و سدها

زمینه

ارزگان با محلی باستان. قبل از قبل از میلاد مسیح که توسط الکساندر مقدونی و با گذشت زمان کنترل نیز تحت اقتدار آشوکا آمده است.

اعراب در قرن 7 زمانی که اسلام در افغانستان برای هدف از انتشار دعوت از ابتدا توسط کنترل و Safawain شد و سپس در قرن 90 ، بیش از حد در قرن 17 اداره در قندهار و اطراف منطقه وارد شدند آنها در قندهار آغاز خواهد شد و مناطق اطراف آن به قدرت رسیده در طول یک دوره Brrief احمد شاه Durrai استان اولین منطقه که در آن امپراتوری بدست به این منطقه را در از حمله شوروی به افغانستان ارزگان آورده شد، جان محمد خان است از نبرد بزرگ شاهد و سپس به رهبری مجاهدین سرب در سال 1994 رژیم طالبان در سال 2001 کاهش یافته است که رئيس جمهور کرزی با سب و کافی خود را به استان آمد و استقرار تو گفتی از به کابل انتقال.

آثار تاریخی

در شهرستان از ازو ولسوالی های دیگر از این sitlieglitz استان از ساختمان های تاریخی باستانی و مناطق باستانی که در آن هر ارزش پروژه های علمی و پژوهشی، موقعیت جغرافیایی ارزگان وضعیت نشان داده شده بدون شک ملودی نظامی، اقتصادی و سیاسی یکی شواهد ارزگان از این پژوهش آب و هوای حفظ توسط مناطق مختلف کشور همسایه یکی بزرگترین مرکز سلطنتی پادشاهان Haphihalif استان زابل ارزگان واقع در جنوب شرق به نام والی و برخی از نوشته های باستانی تجویز به ویژه در آثار نویسندگان سراسر اسلام در صفحات تاریخ اشاره شده است. صورت دوره Zablyan و Ratbilain ضبط در قالب جلوگیری از پی در پی عرب برای دو قرن مترقی و قهرمانان خود و حمله متوالی نشان داده جواهر.

فرهنگ

بیشتر به فرهنگ ارزگان مختلف در مدت زمان زد گذشته مواجه شده بود، اما مانند گذشته باقی مانده، متر اکثریت مشکلات جرگه و استان و ساکنان آن حل نشده در طولانی، ریش و لباس در لباس در تاریخ شناخته شده . اخیرا خواننده و نویسندگان کتاب های می آیند در اینجا این است که یک صحنه و لباس در میان مردم از این روز استان به روز آن را گرفتن ترویج خواهد شد و شعر در تلاوت در هر منطقه نیز ارتباط فرهنگی به دست آوردن به را فعال خود است.

سدها و رودخانه ها

بند های آب کوچک در استان مانند سدها افغانستان، شیدایی سد غار، سد که تنها آبیاری بازار زمین و هواپیما زمین.