ولایت تخار

ولایت تخار

تخار از جمله ولایات سر سبز بوده که در 400 کیلومتری شهر کابل واقع است. به طرف شمالشرق تخار ولایت بدخشان، به طرف غرب آن ولایت کندز،به طرف جنوب آن ولایت بغلان و به طرف شمال آن تاجکستان موقعيت دارد. اقلیم اين ولايت در تابستان نسبتاً گرم ودر زمستان سرد است. حرارت در فصل زمستان تا منفی 21الی 29 درجه و گرماى آن در فصل تابستان از 35 الی 40 درجه میرسد.Image

Industry of Takhar province & monuments

آبدات تاریخی:

تخار یکی از ولایات تاریخی بوده و قدامت آن به زمان اسکندر مقدونى بر ميگردد. جغرافیه نگاران یونانی ( استرابو ) و ( بطلیموس ) در آثار شان در تقریباً 2300 سال قبل از امروز از اسکندریۀ آمودریا یا اسکندریۀ اوکسیانا خبر داده بودند. اما تا این اواخر معلوم نبود که این شهرافسانوی اسکندر مقدونی درخاک کدام یک از کشور های آسیا مدفون و گمنام مانده است .

تا اینکه راز بزرگی برملا شد و شهر معمایی اسکندر در شرق یا همان سکندریۀ امودریا در ناحیه شمالشرق افغانستان(تخار) امروزی از زیرگرد قرون متمادی نمایان گردید.

ساحۀ باستانی ( اسکندریۀ آمودریا ) در قریه کوچکی که بنام آی خانم شهرت دارد واقع گردیده که در ارتباط به آن باستانشناسان مربوط نام آن شهر یونان وباختری یا آن اسکندریه آمودریا را آی خانم یعنی ساحۀ باستانی آی خانم گذاشتند.

مردم محل از قدیم بقایای ساختمانهای تاریخی برج و باره و اشکال دیگر هندسی معماری فرو رفته در خاک وگل را در رأس دلتای متشکله از تقاطع دو دریای آمو و کوکچه می شناختند که در ارتباط به آن افسانه ها و قصص جالبی نسل به نسل زبان به زبان در میان آنها انتقال یافته بود که همه و همه قدامت و اهمیت تاریخی اين مخروبۀ متروک را حکایت می نمود .

ساحۀ تاريخى آی خانم در ولسوالی دشت قلعه در تقاطع دو دریای آمو وکوکچه موقعیت دارد. آى خانم ملکۀ دوران يونان باختری بود که در منطقه سلطنت ميکرد.

تخار داراى مناطق زياد تاريخى بوده که مى توان از مشهور ترين آن بنام هاى زيارت خواجه بهاوالدين، زیارت خواجه خضر، زیارت حضرت ( واقف)، زیارت خواجه (چنگال )، پير فرخار و قلعۀ ذوبين نام بُرد.

صنعت :

در ولایت تخار شرکت ها وكمپنى تولیدات صنعتی وجودندارد ، اما مردم آن به صنايع دستى دسترسی خوبى دارند که از جمله میتوان از چموس دوزی از پوست حیوانات، پشمينه بافى از پشم حيوانات و موره دوزی و خامک دوزی نام برد . مردم ولسوالی های دشت قلعه با استفاده از پشم،بالا پوش، واسکت و کلاه می بافتد و اکثر اوقات دستبافت های شانرا به بازار های داخلی آورده به فروش میرسانند.

هلمند ازجمله ولايات بزرگ افغانستان است که در شرق با کندهار ، در شمال با ارزگان، غور و دايکندى ، در غرب با نميروز و فراه و درجنوب خط ديورند ١٦٢ کيلومتر سرحد با پاکستان را تشکيل میدهد.

در بخش شمال این ولایت سلسلۀ کوه های حلقه زده و درجنوب آن مناطق ريگستانى بسیار زیبا موقعيت دارد . اقليم آن در فصل زمستان معتدل و در فصل تابستان گرم است شهر لشکرگاه مرکز اين ولايت است که در ٦٧١ کيلومترى کابل پايتخت کشور موقعيت دارد.